Skip to content

6909 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Last Sale Date
Dec 15, 2024

Property Information

Block13
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,850
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,800
29%
Improvement Value:$186,900
71%
Total Assessment$262,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,844+3.4%
2024$10,492+2.9%
2023$10,198+0.5%
2022$10,143+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5374, Page 305