Skip to content

506 70th StWest New York, NJ 07093

Public Property

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Mar 19, 2020

Property Information

Block14
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$33,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$1,278+0.8%
2021$1,268+2.8%
2020$1,234+1.4%
2019$1,216+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

DeedBook 9485, Page 133NU CodeGovernment (15)Recorded5/12/2020