Skip to content

417 68th StWest New York, NJ 07093

Built 1900

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 21, 2017

Property Information

Block15
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,419
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
51%
Improvement Value:$85,200
49%
Total Assessment$172,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,108+3.3%
2024$6,878+2.9%
2023$6,685+0.5%
2022$6,649+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,419DeedBook 9259, Page 372Recorded11/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900