Skip to content

419 68th StWest New York, NJ 07093

Built 1915

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Nov 21, 2017

Property Information

Block15
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,096
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
43%
Improvement Value:$139,200
57%
Total Assessment$244,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,081+3.4%
2024$9,753+2.9%
2023$9,480+0.5%
2022$9,429+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500

From:

To:

Sq Ft2,096DeedBook 9259, Page 364NU CodeGovernment (15)Recorded11/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1915