Skip to content

412 68th St(Unit C0014)West New York, NJ 07093

Built 1971

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 22, 2019

Property Information

Block16
Lot25.14
QualifierC0014
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage618
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
44%
Improvement Value:$64,400
56%
Total Assessment$114,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,722+3.3%
2024$4,569+2.9%
2023$4,441+0.5%
2022$4,417+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft618DeedBook 9432, Page 29Recorded9/5/2019

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft618DeedBook 8943, Page 513Recorded11/13/2013

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 7468, Page 315Recorded2/10/2005

Property Built

Built

Year Built: 1971