Skip to content

416 68th St(Unit C0001)West New York, NJ 07093

Built 1980

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 15, 2017

Property Information

Block16
Lot26.02
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class37
Description1BRM1B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage970
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
40%
Improvement Value:$105,000
60%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,224+3.4%
2024$6,990+2.9%
2023$6,794+0.5%
2022$6,757+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft970DeedBook 9244, Page 103NU CodeTitle correction (4)Recorded10/6/2017

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft970DeedBook 9122, Page 802Recorded6/2/2016

Property Built

Built

Year Built: 1980