Skip to content

308 69th St.West New York, NJ 07093

Built 1905

Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block21
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2 S F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,089
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
40%
Improvement Value:$157,600
60%
Total Assessment$262,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,664+3.4%
2024$10,312+1.2%
2023$10,194+0.5%
2022$10,139+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1905