Skip to content

225 69th StWest New York, NJ 07093

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 24, 2009

Property Information

Block24
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,800
56%
Improvement Value:$117,100
44%
Total Assessment$266,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,839+3.4%
2024$10,481+1.2%
2023$10,361+0.5%
2022$10,305+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 7351, Page 300Recorded8/26/2004

Property Built

Built

Year Built: 1890