Skip to content

241 69th StWest New York, NJ 07093

Built 1890

Last Sale Price
$81,630
Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block24
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description3S-F-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,250
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,600
41%
Improvement Value:$160,300
59%
Total Assessment$269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,141+3.4%
2024$10,780+2.9%
2023$10,478+0.5%
2022$10,421+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$81,630

From:

To:

Sq Ft2,250DeedBook 9727, Page 862NU CodeFamily (1)Recorded2/16/2023

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft2,250DeedBook 9445, Page 634NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/29/2019

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 6056, Page 162NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/30/2002

Property Built

Built

Year Built: 1890