Skip to content

214 70th St(Unit C0023)West New York, NJ 07093

Built 1989

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 30, 2016

Property Information

Block26
Lot26.05
QualifierC0023
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2BR/2BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,039
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
29%
Improvement Value:$110,200
71%
Total Assessment$155,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,407+3.4%
2024$6,199+2.9%
2023$6,025+0.5%
2022$5,992+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,039DeedBook 9156, Page 878NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1989