Skip to content

230 71st St(Unit C0101)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jan 29, 2010

Property Information

Block27
Lot5.011
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1ST FL +BSMT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,910
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
11%
Improvement Value:$282,700
89%
Total Assessment$317,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,902+3.4%
2024$12,476+1.2%
2023$12,333+0.5%
2022$12,266+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 8715, Page 482NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/9/2010

Property Built

Built

Year Built: 2008