Skip to content

127 68th St(Unit C0005)West New York, NJ 07093

Built 1987

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Feb 27, 2014

Property Information

Block28
Lot13.05
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage588
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
43%
Improvement Value:$87,100
57%
Total Assessment$152,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,279+3.4%
2024$6,075+2.9%
2023$5,905+0.5%
2022$5,873+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft588DeedBook 8962, Page 188NU CodeBankruptcy (13)Recorded3/17/2014

Property Sale

Sale
$196,500

From:

To:

DeedBook 8103, Page 190Recorded1/19/2007

Property Built

Built

Year Built: 1987