Skip to content

17 68th St(Unit C0005)West New York, NJ 07093

Built 1980

Last Sale Date
Dec 1, 2024

Property Information

Block33
Lot21.05
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page06

Building Details

Building Class35
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage581
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
60%
Improvement Value:$30,400
40%
Total Assessment$75,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,062+3.4%
2024$2,961+1.2%
2023$2,927+0.5%
2022$2,911+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5849, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1980