Skip to content

127 68th St(Unit C0016)West New York, NJ 07093

Built 1987

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 22, 2004

Property Information

Block28
Lot13.16
QualifierC0016
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage722
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
39%
Improvement Value:$101,700
61%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,881+3.3%
2024$6,658+2.9%
2023$6,471+0.5%
2022$6,436+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 7283, Page 86NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/14/2004

Property Built

Built

Year Built: 1987