Skip to content

22 69th St(Unit C00B2)West New York, NJ 07093

Built 1989

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jan 22, 2010

Property Information

Block39
Lot15.03
QualifierC00B2
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage725
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
45%
Improvement Value:$61,500
55%
Total Assessment$111,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,528+3.4%
2024$4,379+1.2%
2023$4,328+0.5%
2022$4,305+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 8712, Page 886Recorded1/28/2010

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 6089, Page 248Recorded12/5/2002

Property Built

Built

Year Built: 1989