Skip to content

117 69th StWest New York, NJ 07093

Built 1915

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 21, 2016

Property Information

Block29
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
37%
Improvement Value:$181,000
63%
Total Assessment$286,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,806+3.4%
2024$11,423+2.9%
2023$11,103+0.5%
2022$11,042+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 9097, Page 726Recorded2/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1915