Skip to content

148 68th StWest New York, NJ 07093

Built 1974

Last Sale Date
Aug 12, 2024

Property Information

Block29
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,856
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
26%
Improvement Value:$298,600
74%
Total Assessment$403,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,390+3.4%
2024$15,849+1.2%
2023$15,668+0.5%
2022$15,583+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1974