Skip to content

7009 Adams StWest New York, NJ 07093

Built 1915
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Jan 9, 2004

Property Information

Block2
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class45
Description2 S B
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,224
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
40%
Improvement Value:$156,500
60%
Total Assessment$261,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,620+3.4%
2024$10,269+1.2%
2023$10,151+0.5%
2022$10,097+0.8%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-013028-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$308,000

From:

To:

DeedBook 7232, Page 71Recorded3/3/2004

Property Built

Built

Year Built: 1915