Skip to content

125 70th St Apt 2bWest New York, NJ 07093

Built 2005

Last Sale Price
$322,500
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block30
Lot7.03
QualifierC002B
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description842 SQ FT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage842
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
36%
Improvement Value:$133,800
64%
Total Assessment$208,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,479+3.4%
2024$8,200+1.2%
2023$8,106+0.5%
2022$8,062+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$322,500

From:

To:

Sq Ft842DeedBook 9554, Page 630Recorded4/26/2021

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft842DeedBook 9280, Page 357Recorded2/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 2005