Skip to content

125 70th St Apt 3cWest New York, NJ 07093

Built 2005

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block30
Lot7.12
QualifierC003C
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description839 SQ FT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage839
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
36%
Improvement Value:$133,400
64%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,463+3.4%
2024$8,184+1.2%
2023$8,090+0.5%
2022$8,046+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft839DeedBook 9450, Page 696Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft839DeedBook 9199, Page 263Recorded5/9/2017

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft839DeedBook 9116, Page 449NU CodeSheriff sale (12)Recorded5/3/2016

Property Built

Built

Year Built: 2005