Skip to content

120 70th StWest New York, NJ 07093

Built 1990

Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block31
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class49
Description2SF2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
20%
Improvement Value:$412,900
80%
Total Assessment$517,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,032+3.4%
2024$20,338+1.2%
2023$20,105+0.5%
2022$19,996+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5514, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1990