Skip to content

122 70th StWest New York, NJ 07093

Built 1990

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Aug 7, 2008

Property Information

Block31
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class49
Description2SF2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage14,820
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
25%
Improvement Value:$315,000
75%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,056+3.4%
2024$16,493+1.2%
2023$16,304+0.5%
2022$16,216+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft14,820DeedBook 8595, Page 189Recorded8/25/2008

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft3,425DeedBook 7869, Page 163Recorded4/17/2006

Property Built

Built

Year Built: 1990