Skip to content

128 70th St.West New York, NJ 07093

Built 1890

Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block31
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class16
Description2 S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,201
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
56%
Improvement Value:$82,500
44%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,614+3.4%
2024$7,363+1.2%
2023$7,279+0.5%
2022$7,239+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1890