Skip to content

144 70th St(Unit C001D)West New York, NJ 07093

Built 1979

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block31
Lot41.05
QualifierC001D
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page06

Building Details

Building Class35
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage706
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
35%
Improvement Value:$74,300
65%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,718+3.3%
2024$4,565+2.9%
2023$4,437+0.5%
2022$4,413+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft706DeedBook 9703, Page 102Recorded10/15/2022

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft706DeedBook 9302, Page 284Recorded4/27/2018

Property Sale

Sale
$116,000

From:

To:

DeedBook 6048, Page 233Recorded9/19/2002

Property Built

Built

Year Built: 1979