Skip to content

144 70th St(Unit C002D)West New York, NJ 07093

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Jul 18, 2025

Property Information

Block31
Lot41.10
QualifierC002D
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page06

Building Details

Building Class35
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage706
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
35%
Improvement Value:$74,300
65%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,718+3.3%
2024$4,565+2.9%
2023$4,437+0.5%
2022$4,413+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$248,000
Sq Ft706DeedBook 9920, Page 56Recorded8/13/2025

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 8852, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1979