Skip to content

83 68th St(Unit C0003)West New York, NJ 07093

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 7, 2025

Property Information

Block33
Lot5.03
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page06

Building Details

Building Class35
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage545
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
54%
Improvement Value:$39,100
46%
Total Assessment$84,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,415+1.7%
2024$3,359+2.9%
2023$3,265+0.5%
2022$3,247+0.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft545DeedBook 9960, Page 274Recorded1/23/2026

Property Sale

Sale
$244,896

From:

To:

Sq Ft545DeedBook 9805, Page 788Recorded3/2/2024

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft545DeedBook 9646, Page 452Recorded3/4/2022

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft545DeedBook 9085, Page 343Recorded12/10/2015

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 8460, Page 185Recorded3/11/2008

Property Built

Built

Year Built: 1975