Skip to content

51 69th StWest New York, NJ 07093

Built 2006

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Apr 28, 2016

Property Information

Block34
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class49
Description2S-F-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,840
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,100
24%
Improvement Value:$379,900
76%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,305+3.4%
2024$19,635+1.2%
2023$19,410+0.5%
2022$19,305+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft3,840DeedBook 9118, Page 167Recorded5/10/2016

Property Sale

Sale
$617,500

From:

To:

Sq Ft3,840DeedBook 8938, Page 338NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/16/2013

Property Built

Built

Year Built: 2006