Skip to content

50 69th StWest New York, NJ 07093

Built 1875

Last Sale Date
Nov 17, 2024

Property Information

Block35
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description3S-F-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,600
28%
Improvement Value:$180,300
72%
Total Assessment$248,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,108+3.4%
2024$9,774+1.2%
2023$9,662+0.5%
2022$9,610+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5477, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1875