Skip to content

73 70th StWest New York, NJ 07093

Built 1915

Last Sale Price
$245,300
Last Sale Date
Oct 12, 2017

Property Information

Block35
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
41%
Improvement Value:$154,000
59%
Total Assessment$259,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,692+3.4%
2024$10,344+2.9%
2023$10,054+0.5%
2022$10,000+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$245,300

From:

To:

Sq Ft1,976DeedBook 9392, Page 147NU CodeTitle correction (4)Recorded4/2/2019

Property Sale

Sale
$536,000

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 8271, Page 321Recorded7/19/2007

Property Sale

Sale
$452,000

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 8095, Page 137Recorded1/16/2007

Property Built

Built

Year Built: 1915