Skip to content

74 69th St(Unit C012B)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
Nov 24, 2003

Property Information

Block35
Lot30.45
QualifierC012B
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page06

Building Details

Building Class35
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage529
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
60%
Improvement Value:$40,000
40%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,128+3.4%
2024$3,994+2.9%
2023$3,882+0.5%
2022$3,861+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$54,000

From:

To:

DeedBook 7173, Page 331Recorded12/2/2003

Property Built

Built

Year Built: 1975