Skip to content

59 71st StWest New York, NJ 07093

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2021

Property Information

Block36
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class49
Description2S-F-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,880
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
21%
Improvement Value:$444,400
79%
Total Assessment$564,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,920+3.4%
2024$22,164+1.2%
2023$21,910+0.5%
2022$21,791+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$661,500

From:

To:

Sq Ft3,960DeedBook 7418, Page 333Recorded12/13/2004

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 6058, Page 182Recorded10/4/2002

Property Built

Built

Year Built: 1996