Skip to content

76 70th StWest New York, NJ 07093

Built 1880

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 27, 2017

Property Information

Block36
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
52%
Improvement Value:$98,300
48%
Total Assessment$203,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,256+3.4%
2024$7,984+1.2%
2023$7,892+0.5%
2022$7,849+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 9157, Page 132Recorded11/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1880