Skip to content

6804 Bellevue AveWest New York, NJ 07093

Built 1860

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2020

Property Information

Block38
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2S-B-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
38%
Improvement Value:$112,500
62%
Total Assessment$181,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,363+3.4%
2024$7,120+1.2%
2023$7,038+0.5%
2022$7,000+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,996DeedBook 7060, Page 259Recorded5/27/2003

Property Built

Built

Year Built: 1860