Skip to content

132 70th St.West New York, NJ 07093

Built 1860

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2016

Property Information

Block31
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,310
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,300
58%
Improvement Value:$74,600
42%
Total Assessment$177,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,344+3.4%
2024$7,105+2.9%
2023$6,906+0.5%
2022$6,869+0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1860