Skip to content

7000 Blvd East(Unit C0016)West New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$350,062
Last Sale Date
Dec 1, 2008

Property Information

Block43.01
Lot17.06
QualifierC0016

Assessment

Land Value:$105,000
42%
Improvement Value:$145,000
58%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,558-15.2%
2024$13,632+2.9%
2023$13,249+0.5%
2022$13,178+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,062

From:

To:

DeedBook 8642, Page 710Recorded1/2/2009