Skip to content

116 69th StWest New York, NJ 07093

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 11, 2025

Property Information

Block30
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
30%
Improvement Value:$175,000
70%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,320+3.4%
2024$9,985+2.9%
2023$9,705+0.5%
2022$9,653+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 9930, Page 114Recorded9/15/2025