Skip to content

7000 Blvd East(Unit C120F)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block43.01
Lot20.06
QualifierC120F
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description1BR/1.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage979
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
41%
Improvement Value:$86,200
59%
Total Assessment$146,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,937+3.4%
2024$5,741+1.2%
2023$5,675+0.5%
2022$5,645+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft979DeedBook 9672, Page 344Recorded6/7/2022

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft979DeedBook 9281, Page 159Recorded2/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1975