Skip to content

7002 Blvd East Apt 23bWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Sep 5, 2023

Property Information

Block43.02
Lot23.02
QualifierC223B
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-CK 979
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage979
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
54%
Improvement Value:$89,400
46%
Total Assessment$192,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,963+3.4%
2024$7,704+2.9%
2023$7,488+0.5%
2022$7,448+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$282,500

From:

To:

Sq Ft979DeedBook 9786, Page 1Recorded11/18/2023

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8878, Page 208

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 7137, Page 271Recorded9/24/2003

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 6047, Page 78Recorded9/18/2002

Property Built

Built

Year Built: 1975