Skip to content

7000 Blvd East Apt 28cWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
Jan 31, 2017

Property Information

Block43.01
Lot28.03
QualifierC128C
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description2BRM2.5B-SL1546
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
48%
Improvement Value:$192,700
52%
Total Assessment$372,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,135+3.4%
2024$14,636+1.2%
2023$14,468+0.5%
2022$14,390+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$342,500

From:

To:

Sq Ft1,546DeedBook 9178, Page 144Recorded2/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 1975