Skip to content

7000 Blvd East(Unit C136G)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 3, 2022

Property Information

Block43.01
Lot36.07
QualifierC136G
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description2BR/2.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
33%
Improvement Value:$134,000
67%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,978+3.4%
2024$9,649+1.2%
2023$9,538+0.5%
2022$9,486+0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,546DeedBook 9721, Page 584Recorded1/17/2023

Property Sale

Sale
$137,569

From:

To:

Sq Ft1,546DeedBook 8788, Page 869NU CodeAffiliated entity (3)Recorded4/26/2011

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 7519, Page 85Recorded4/8/2005

Property Built

Built

Year Built: 1975