Skip to content

7000 Blvd East Apt 28dWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 22, 2013

Property Information

Block43.01
Lot28.04
QualifierC128D
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description2BRM2B-SL 1337
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,337
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
44%
Improvement Value:$126,000
56%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,288+3.4%
2024$8,987+2.9%
2023$8,735+0.5%
2022$8,687+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,337DeedBook 8947, Page 296NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/10/2013

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

DeedBook 7200, Page 152Recorded1/23/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975