Skip to content

7000 Blvd East Apt 37hWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 7, 2011

Property Information

Block43.01
Lot37.08
QualifierC137H
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description2BRM2B-SL 1337
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,337
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
31%
Improvement Value:$153,500
69%
Total Assessment$222,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,036+3.4%
2024$8,738+1.2%
2023$8,637+0.5%
2022$8,591+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 8775, Page 405NU CodeSheriff sale (12)Recorded2/3/2011

Property Built

Built

Year Built: 1975