Skip to content

7000 Blvd East Apt 29dWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 28, 2017

Property Information

Block43.01
Lot29.04
QualifierC129D
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description2BRM2B-SL 1337
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,337
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
41%
Improvement Value:$140,500
59%
Total Assessment$239,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,726+3.4%
2024$9,405+1.2%
2023$9,297+0.5%
2022$9,247+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 9205, Page 83

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,337DeedBook 9205, Page 83Recorded6/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 1975