Skip to content

7000 Blvd East Apt 43aNorth Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 15, 2023

Property Information

Block43.01
Lot43.01
QualifierC143A
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description2BRM2B-SL 1337
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,337
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
29%
Improvement Value:$166,000
71%
Total Assessment$235,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,543+3.4%
2024$9,228+1.2%
2023$9,123+0.5%
2022$9,073+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,337DeedBook 9759, Page 732Recorded7/20/2023

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,337DeedBook 9531, Page 251Recorded1/25/2021

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 7508, Page 180Recorded3/29/2005

Property Built

Built

Year Built: 1975