Skip to content

7000 Blvd East(Unit C132C)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block43.01
Lot32.03
QualifierC132C
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description2BR/2.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
72%
Improvement Value:$70,000
28%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,180+3.4%
2024$10,811-18.5%
2023$13,257+0.5%
2022$13,185+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 9583, Page 672Recorded7/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1975