Skip to content

7000 Blvd East Apt 40gWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Feb 2, 2022

Property Information

Block43.01
Lot40.07
QualifierC140G
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description2BRM2.5B-BA1428
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
27%
Improvement Value:$178,300
73%
Total Assessment$244,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,921+3.4%
2024$9,594+1.2%
2023$9,484+0.5%
2022$9,432+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 9638, Page 900Recorded2/8/2022

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 9574, Page 485Recorded6/16/2021

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 9144, Page 242

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 9144, Page 242NU CodeGovernment (15)Recorded9/9/2016

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 9085, Page 691NU CodeSheriff sale (12)Recorded12/11/2015

Property Sale

Sale
$391,000

From:

To:

DeedBook 8488, Page 296Recorded4/16/2008

Property Built

Built

Year Built: 1975