Skip to content

7000 Blvd East Apt 38gWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block43.01
Lot38.07
QualifierC138G
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description2BRM2.5B-SL1546
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
31%
Improvement Value:$149,000
69%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,731-9.1%
2024$9,602+1.2%
2023$9,491+0.5%
2022$9,440+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,546DeedBook 9611, Page 425Recorded11/4/2021

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

DeedBook 7233, Page 10Recorded3/4/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975