Skip to content

7000 Blvd East Apt 43cWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 27, 2014

Property Information

Block43.01
Lot43.03
QualifierC143C
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description2BRM2.5B-SL1546
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
55%
Improvement Value:$145,000
45%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,198+3.4%
2024$12,763+1.2%
2023$12,617+0.5%
2022$12,548+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,546DeedBook 8965, Page 169Recorded3/31/2014

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,546DeedBook 8937, Page 259NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/8/2013

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

Sq Ft1,546DeedBook 8923, Page 382NU CodeAffiliated entity (3)Recorded7/30/2013

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

DeedBook 8662, Page 966Recorded5/11/2009

Property Built

Built

Year Built: 1975