Skip to content

7004 Blvd East(Unit C336A)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$398,000
Last Sale Date
Mar 13, 2019

Property Information

Block43.03
Lot36.01
QualifierC336A
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class35
Description2BR/2.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
30%
Improvement Value:$175,000
70%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,343+3.4%
2024$10,002+1.2%
2023$9,887+0.5%
2022$9,834+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$398,000

From:

To:

Sq Ft1,546DeedBook 9389, Page 288Recorded3/21/2019

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 9303, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1975