Skip to content

7000 Blvd East(Unit C149K)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 19, 2023

Property Information

Block43.01
Lot49.11
QualifierC149K
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description1BR/1.5A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage970
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
36%
Improvement Value:$122,700
64%
Total Assessment$191,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,913+3.4%
2024$7,657+2.9%
2023$7,442+0.5%
2022$7,402+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft970DeedBook 9771, Page 684Recorded9/16/2023

Property Sale

Sale
$418,000

From:

To:

DeedBook 7864, Page 110Recorded4/6/2006

Property Built

Built

Year Built: 1975